Simona Halep și-a aflat adversara din optimile de la Gippsland Trophy

Simona Halep vrea să înceapă anul cu un turneu câștigat. A făcut deja primul pas. A învins-o pe Anastasia Potapova în turul secund al Gippsland Trophy, turneu care se desfășoară la Melbourne, în complexul ce va găzdui Australian Open.

În turul al treilea, Simona Halep va juca, așa cum se aștepta toată lumea, împotriva nemțoaicei Laura Siegemund, locul 51 în clasamentul WTA. Va fi a patra confruntare dintre cele două jucătoare. Surprinzător, Siegemund conduce cu 2-1 în duelurile directe. Cele două succese au venit la același turneu, cel de la Stuttgart, pe zgură. În 2016, nemțoaica s-a impus cu un categoric 6-1, 6-2. Un an mai târziu, povestea s-a repetat, dar scorul a fost mai strâns, 6-4, 7-5.

Tot în 2017 a venit și singura victorie a Simonei contra Laurei Siegemund, la Roma, cu un dublu 6-4. Siegemund va împlini 34 de ani în martie, are două titluri WTA câștigate la simplu și 6 la dublu. Cel mai bun loc ocupat de ea a fost 27, pe 29 august 2016. Până acum, a adunat aproape 2.5 milioane de dolari din tenis.

Pentru Simona, va fi al treilea meci la Gippsland Trophy. După victoria de la simplu, cea mai tare jucătoare de tenis a României s-a impus și la dublu. Simona și Daria Gavrilova au trecut cu 6-2, 6-2 de perechea formată din Belinda Bencic și Barbora Strycova. În optimi, Simona și Daria le vor înfrunta pe Gabriela Dabrowski și Bethanie Mattek-Sands, perechea desemnată cap de serie numărul 3 la turneul de la Melbourne.