Zeljko Kopic (48 de ani), antrenorul lui Dinamo, a susținut joi conferința de presă premergătoare duelului din deplasare cu Universitatea Craiova.
Ionuț Lupescu îl vede pe croat la prima reprezentativă
Iar tehnicianul lui Dinamo a fost chestionat în conferință despre acest subiect. Discuțiile au apărut în contextul în care „tricolorii” au o campanie modestă de calificare pentru Mondialul din 2026.
Se află doar pe locul 3 în grupa de calificare, cu 7 puncte după primele 5 etape, la 5 de Bosnia și Austria.
Inclusiv fostul internațional Ionuț Lupescu lăsase de înțeles miercuri că tehnicianul croat ar putea reprezenta o soluție pentru banca primei reprezentative.
„Este posibil, dar nu cred că-și dorește el. A început un proiect la Dinamo. În București sunt standarde ridicate. Este siguranță, se mănâncă bine. De ce să nu-i placă? La Dinamo e cea mai mare galerie din țară. Nici nu cred că se pune discuția să plece”, preciza Lupescu, pentru digisport.ro.
Ce a răspuns Zeljko Kopic la întrebarea dacă ar prelua naționala României
„Nu mă gândesc la asta. Naționala României are un selecționer, îl respect enorm pe Mircea Lucescu, cred că va găsi o soluție în perioada următoare să iasă din această situație care nu este atât de bună. Are cunoștințe, experiență. Sunt un fan al naționalei României și vreau să aibă succes.
În opinia mea, dacă vor apărea unele schimbări pe banca tehnică a naționalei, România are destui antrenori care pot fi în acea poziție. E ceva special, dar sunt mulți antrenori români care merită în viitor acest rol.
E greu să vorbim acum despre Campionatul Mondial, mai sunt multe meciuri, au fost așteptări mari din partea domnului Lucescu. Cred că naționala va găsi o modalitate de a se califica”, a fost mesajul tranșant pe care l-a transmis Kopic.
Citește și
