--> -->

Vezi cine s-a impus în duelul româncelor la Karlsruhe

Patricia Maria Țig s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Karlsruhe. Ea a învins-o pe Elena Gabriela Ruse, locul 179 în clasamentul mondial, într-o partidă care a durat o oră și 43 de minute. Patricia a câștigat cele două seturi cu același scor, 7-5, și este la o victorie de revenirea în primele 200 de jucătoare ale lumii. Aflată acum pe poziția a 223-a, Patricia Maria Țig o va înfrunta în sferturi pe Ekaterine Gorgodze, din Georgia, învingătoare în partida cu olandeza Bibiane Schoofs. Culmea, scorul a fost la fel ca în meciul româncelor, 7-5, 7-5. Un succes în următorul tur va suplimenta premiul pe care-l are deja rezerva Patricia, de 4000 de dolari și 29 de puncte WTA. Elena Ruse rămâne cu 2250 de dolari și 15 puncte în clasamentul WTA.
Mâine, în optimi, vor mai juca alte două românce. Irina Begu o va înfrunta pe Tereza Mrdeza, iar Laura Ioana Paar va evolua împortiva lui Alison Van Uytvanck.