Sorescu a încălcat o regulă, care era ascendentul său cu UTA

Dinamo este într-o criză ofensivă profundă. Nu mai înscrie nici de la punctul cu var. Ultima victorie în campionat a ”câinilor” a fost adusă de un penalty executat de Sorescu, tot cu UTA (1-0), la finalul lunii ianuarie la Arad, dar în poarta adversarilor era Iacob.

Acum, în minutul 36, Balauru i-a ghicit intențiile căpitanului roș-albilor, care a încercat să-l surprindă pe portarul advers cu un șut în dreapta lui. Deian este golgeterul echipei de acum, cu 4 reușite, a ratat penalty-ul pe care tot el l-a scos după un fault al lui Tomozei. Totuși, o regulă nescrisă în fotbal spune că fotbalistul care obține penalty nu ar trebui tot el să execute.

Arbitrul a fost pe fază și a dictat imediat lovitură de la 11 metri, după ce Miculescu a debutat cu gol în Liga 1, înscriind cu capul, iar Kongshavn are partea sa de vină la reușită a arădenilor.

Echipa ”câinilor” este condusă la pauză, 0-1, și dacă nu învinge UTA ar putea ajunge chiar pe loc retrogradabil, dacă ieșenii înving.

Roș-albii au doar trei goluri în ultimele 12 etape și doar 3 puncte obținute până acum. Dacă socotim și meciul din această seară, atacanții nu au mai marcat de 13 runde!