Simona Halep și Bianca Andreescu în luptă pentru premiile WTA pe luna martie

Simona Halep se pregătește să redevină numărul 1 mondial, Bianca Andreescu este în plină ascensiune și are un 2019 fulminant până în acest moment.

Constănțeanca a urcat pe locul 2 WTA la începutul acestei săptămâni, după Miami Open, canadianca de origine română este pe 23 după ce-a terminat 2018 pe 178. Bibi a câștigat Indian Wells luna trecută.

Simo a fost nominalizată de WTA pentru lovitura lunii martie, după ce a câștigat acest premiu în luna februarie. Românca a avut parte de o lună bună în care a ajuns în optimi de finală la Indian Wells și în semifinale la Miami, acolo unde a fost la o singură victorie de a prelua fotoliul de lider WTA.

Halep a fost nominalizată de WTA în sondajul pentru lovitura lunii martie cu un punct din meciul cu chinezoaica Qiang Wang, din sferturile de finală de la Miami. Halep a reușit un lung de linie dintr-o poziție incomodă în momentul în care adversara sa se afla în control. Cu acel punct, românca a reușit să egaleze la 5 în setul secund. Halep a câștigat meciul cu 6-4, 7-5.

Pentru acest premiu, Simona se va lupta cu Karolina Pliskova (care a intrat cu un punct din semifinala cu Halep de la Miami), taiwaneza Su-Wei Hsieh, americanca Serena Williams și belgianca Kirsten Flipkens. Fanii pot vota pe site-ul WTA pană joi, iar rezultatele vor fi anunțate a doua zi.

Andreescu e în luptă pentru două premii WTA pe luna martie. A fost nominalizată la titlul de cea mai bună jucătoare a lunii, dar și la revelație. Pentru titlul de jucătoarea lunii martie, Bianca Andreescu se luptă cu Ashleigh Barty (Australia), Angelique Kerber (Germania) și Karolina Pliskova (Cehia). La titlul acordat revelației lunii martie, canadianca le are adversasare pe Marketa Vondrousova (Cehia), Su-Wei Hsieh (Taiwan) și Anett Kontaveit (Estonia).