Se scumpesc rovinietele de la 1 septembrie. Prețuri mult mai mari!

Începând cu 1 septembrie 2025, șoferii care circulă pe rețeaua de drumuri naționale din România vor plăti mai mult pentru rovinietă.

Preț aproape dublu la rovinieta pe un an!

Conform unui proiect de lege publicat recent pe site-ul Ministerului Finanțelor, tariful pentru utilizarea infrastructurii rutiere va fi majorat semnificativ, în cadrul unui pachet mai larg de măsuri fiscal-bugetare.

Noile tarife prevăd un cost de 3,5 euro pentru rovinieta zilnică, față de 2,5 euro în prezent. Rovinieta pentru 10 zile va costa 6 euro, cea pentru 30 de zile – 9,5 euro, iar pentru 60 de zile – 15 euro. Tariful anual va ajunge la 50 de euro, o creștere substanțială față de actualul preț de 28 de euro.

Modificările legislative vizează Ordonanța Guvernului nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare și a tarifului de trecere pe drumurile naționale. Proiectul prevede, de asemenea, că amenzile pentru lipsa unei roviniete valabile vor fi cuprinse între 500 și 1.000 de lei pentru autoturisme.

Roviniete valabile

Ministerul Finanțelor precizează că rovinietele achitate înainte de 1 septembrie 2025 rămân valabile până la expirarea termenului pentru care au fost emise, chiar dacă noile tarife vor intra în vigoare între timp.

Această majorare a tarifelor este justificată, potrivit autorităților, de necesitatea alocării unor fonduri suplimentare pentru întreținerea și modernizarea infrastructurii rutiere naționale. Totuși, anunțul vine într-un context economic marcat de inflație și de creșterea altor costuri legate de transport, ceea ce ar putea stârni nemulțumirea șoferilor.

Proiectul de lege se află în consultare publică, urmând ca, după aprobare, să fie adoptat și publicat în Monitorul Oficial pentru a intra în vigoare la data stabilită.

Citește și

România are un membru în Biroul Executiv al Natației Mondiale