Săptămâna Albă începe luni

Lăsatul secului de carne, care în 2026 va fi marcat duminică, 15 februarie, reprezintă prima etapă a pregătirii pentru Postul Paștelui, unul dintre cele mai importante momente din calendarul ortodox.

Această zi constituie și ultima oportunitate pentru credincioși de a consuma carne înainte de intrarea în Săptămâna Albă. De luni, 16 februarie se mai pot consuma produse lactate, ouă şi peşte.

Cuvântul sec, din sintagma „lasatul secului”, este înțeles ca uscat, fără grăsime, de post. Însă, biserica pune accent și pe importanța purificării spirituale, a curățării de păcat.

Astfel postul nu este doar efort alimentar. Acesta trebuie să includă o anumită conduită, ce include rugăciune, sinceritate, responsabilitate, gânduri și fapte bune. Postul se ține atât cu trupul, cât și cu sufletul.

Postul Paștelui debutează după Lăsata Secului de brânză, programată pentru duminică, 22 februarie. Începând cu ziua următoare, 23 februarie, credincioșii intră oficial în perioada de post, care se va încheia în Ajunul Paștelui, 11 aprilie 2026.

Cum se ține post

-în primele două zile – luni şi marţi din prima săptămână – se recomandă post complet sau ajunare până spre seară, când se poate mânca pâine şi bea apă
-în majoritatea zilelor din Săptămâna Pătimirilor, la fel
-în tot restul postului, în special în mănăstiri, în primele cinci zile din săptămână se mănâncă uscat o singură dată pe zi, seara; sâmbăta şi duminica de două ori pe zi, legume fierte cu untdelemn şi puţin vin
-la praznicul Bunei Vestiri şi în
Duminica Floriilor se dezleagă la peşte.

Citește și:

Victor Rebengiuc la 93 de ani: „Uite ce am încercat să fac mereu!”