S-a titularizat după ce-a dat gol: 30 de meciuri fără nimic!

Dat afară din lotul primei echipe și reprimit înaintea meciului cu FC Argeș (1-2) din optimile Cupei României, Cătălin Țîră a fructificat șansa oferită de Mircea Rednic.

La nici trei minute de la apariția pe teren, în startul reprizei secunde, atacantul de 27 de ani a marcat, prima sa reușită în tricoul bucureștenilor, la al patrulea meci al său la formația din Ștefan cel Mare.

A dat gol după 20 de ani!

Acum, Mircea Rednic ia în calcul să înceapă cu vârful de 27 de ani din primul minut duminică, în deplasarea de la Sfântu Gheorghe, cu Sepsi, alături de un alt atacant, Mirko Ivanovski, menajat în Cupă, a scris Gazeta Sporturilor.

Dinamo a adunat 6 eșecuri în deplasările sezonului, de-abia a reușit să marcheze un gol, în ultima partidă, la Mediaș (Ivanovski din penalty), în rest a încasat 18 goluri. „Câinii” au strâns 10 meciuri consecutive fără victorie în Liga 1, opt eșecuri și două remize.

Țîră este o variantă bună, având în vedere cum a jucat marți seară, mai ales că Tomas Vestenicky încă nu este o soluție pentru titularizare, Românul a marcat după o pauză de 20 de luni. Mai exact, de 30 de meciuri oficiale nu mai marcase, dinainte de pandemie! Rednic i-a criticat public pe contracandidații săi, Robert Moldoveanu și Mihai Neicuțescu, în schimb l-a lăudat pe el.

Ce a zis Rednic

„Bravo, Țîră, așa trebuie! Să arate pe teren ce are să-mi demonstreze. Le-am dat șanse și altor doi atacanți pe care i-am găsit tot aici, după ce m-am întors după 4 ani. Țîră mi-a arătat că mă pot baza pe el. Sunt mulți care plâng, dar primesc șanse și nu-mi demonstrează că mă pot baza pe ei”, a spus Mircea Rednic, antrenorul lui Dinamo, la finalul meciului.

„A fost puțin neplăcut pentru mine la început, mă așteptam să am mai multă încredere din partea dânsului. Dar îi mulțumesc domnului Rednic că m-a reprimit în lot, că m-a băgat în echipă. Nu m-am făcut de râs și am marcat.

Concurența este bună. La domnul Rednic o să joace cine dă randament. Eu sunt pregătit, sunt gata să îmi ajut echipa și o să fac treaba cât mai bine când vrea domnul Rednic să mă bage. Am încredere în mine și voi da totul la antrenament, ca până acum”, a precizat și atacantul.