S-a jucat primul meci de fotbal din România post-pandemie! Detalii de la FCSB – Voluntari

În condițiile în care partida Dinamo – Rapid s-a amânat cu 24 de ore și este programată a se juca mâine dimineață, de la ora 11:00, la Săftica, astăzi a reînceput, practic, fotbalul în România. A fost un amical FCSB – FC Voluntari în baza de la Berceni a formației roș-albastre.

Partida s-a jucat în condiții de maximă securitate pentru a proteja sănătatea jucătorilor și a celor din staff, fiind interzisă prezența jurnaliștilor, iar staff-urile celor două echipe au avut mai puțini oameni decât de obicei. S-a jucat sub forma a două reprize de căte 45 de minute, deși, inițial oficialii celor două grupări vorbiseră pentru două reprize a câte 60 de minute. Din ceea ce au scris jurnaliștii de la Gazeta Sporturilor, a fost un meci intens disputat, cu ocazii de ambele părți. În repriza secundă, ilfovenii au punctat de două ori prin atacantul macedonean Marko Simonovski și prin mijlocașul Mihai Căpățână.

FCSB va juca în prima etapă de la reluare în Gruia, derby-ul campionatului, în timp ce Voluntariul va lupta și în acest sezon pentru evitarea retrogradării.

Efectul declarațiilor lui Orban: minerii, îngrijorați, iau în calcul să vină la București pentru proteste!