Rednic era să fie doborât de un fotbalist pe care el l-a adus în România. Neînvins cu rivalii săi!

A fost un meci cu suișuri și coborâșuri la malul mării. Goluri multe, din faze fixe sau cu o doză mare de noroc. Sau de ghinion. Viitorul a remizat, scor 2-2, cu FCSB, fiecare echipă având șansa de a învinge.

Mai întâi, gazdele au deschis scorul prin reușita lui Cosmin Matei din penalty, în minutul 17, după un duel între Mățan și Cristea. Echipa lui Mircea Rednic a intrat în avantaj la pauză, doar că Istvan Kovacs a dictat o nouă lovitură de la 11 metri în minutu 55, la duelul dintre Octavian Popescu și Mladen.

La scorul de 1-1, în minutul 62, ”centralul” a anulat un gol lui Luckassen, care a marcat din pasa lui Boboc, aflat în ofsaid. S-a jucat deschis, iar Dussaut (70) și-a înscris un autogol stupid, după ce și în prima repriză a fost neatent. Ex-dinamovistul, adus de Rednic în România, a vrut să respingă cu piept mingea centrată de Ovidiu Popescu, doar că a intrat cu balonul în plasă.

”Puriul” nu a avut multe momente să fie nervos. Ely Fernandes (73) a tras de la marginea careului, balonul a fost deviat de Miron, iar Vlad a fost învins. O remiză spectaculoasă pe fondul unui arbitraj cu multe greșeli.

FCSB pune un punct în fața CFR-ului în lupta la titlu, după 17 etape, iar Rednic bifează al 9-lea meci la rând contra roș-albaștrilor fără eșec!