Petrescu, bătut de Dorin Rotariu! CFR e în pericol

CFR Cluj vrea să șteargă rușinea cu Dudelange, dar încă nu reușește să dea lovitura în Liga Campionilor. Trupa lui Dan Petrescu nu a putut trece de FC Astana, în manșa întâi a primului tur preliminar din cadrul celei mai tari competiții europene a cluburilor. „Bursucul” a început meciul din Kazahstan cu Arlauskis – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Bordeianu, Hoban, Culio – Deac, Omrani, Păun. Dincolo, fostul dinamovist Dorin Rotariu a fost titular la campioana din Kazahstan.
Hoban a avut prima ocazie pentru CFR, chiar în minutul 7. Imediat, Culio a ratat incredibil. Singura șansă a gazdelor a venit după jumătate de oră de joc, la șutul lui Tomasov. Rotariu s-a remarcat în partea a doua. A șutat de la peste 30 de metri, dar Arlauskis a prins. Astana a dat lovitura în minutul 68. Sigurjonsson a bătut un corner, un coleg a deviat mingea, iar Postnikov a împins mingea în plasă din 2 metri. Rotariu putea decide în mare parte echipa calificată în turul următor. A tras, însă Arlauskis s-a remarcat din nou. Astana – CFR s-a terminat 1-0, iar returul este programat miercurea viitoare, la Cluj.