Pe cine poate recupera Dinamo pentru etapa cu CFR Cluj. Plan pentru mercato

Dinamoviștii au avut numeroase probleme de lot la meciul cu Craiova (0-2), dar sunt vești pozitive în perspectiva partidei cu CFR Cluj, de luni, de pe Arena Națională.

În acest moment, sunt 9 jucători cu probleme medicale în acest moment.

Luni, Dinamo a pierdut pe teren propriu cu Craiova, într-o partidă în care Zeljko Kopic a fost nevoit să facă multe improvizații. Josue Homawoo, Kennedy Boateng, Răzvan Patriche, Eddy Gnahore și Dennis Politic, toți jucători de bază, au fost indisponibili din cauza accidentărilor.

Andrei Nicolescu: „Sper să revină Politic și Boateng, la Gnahore trebuie să refacem niște teste”

Dacă Politic și Boateng s-au tot accidentat în acest sezon, absența lui Gnahore din primul „11” cu Craiova a surprins. Francezul a suferit o accidentare la un antrenament din această săptămână.

Nicolescu a anunțat că Eddy va reface anumite teste medicale, sperând să nu fie ceva grav.

„Am acceptat demult că, la finalul ăsta de campionat, nici n-am avut soluții mai multe, care poate erau mai potrivite. Am avut accidentări. În pauza de iarnă am rămas datori, apropo de 2-3 posturi neacoperite.

Aseară a fost un meci în care noi a trebuit să fim foarte, foarte atenți la ce putem cu resursele pe care le avem. Din păcate, avem 9 accidentați, asta e.

Andrei Nicolescu: „Vrem să aducem 10-12 jucători”

E clar că jucătorii trebuie felicitați pentru sezonul ăsta, pentru dăruire și pentru ce au arătat alături de domnul Kopic. Le-ar trebui mai multă încredere în ei, uneori, în forțele lor proprii, dar asta e o chestiune care se dezvoltă.

Sperăm să avem cel puțin 2 reveniri la meciul următor. Sperăm la Boateng, Dennis, pentru Eddy trebuie să refacem niște teste, vedem. Nu știm exact situația lui Gnahore, trebuie să repetăm niște analize medicale.

Încercăm să fim foarte echilibrați pe fiecare post, în jur de 10-12 jucători vrem să aducem. Ne-am apucat de treabă, avem discuții preliminare, încercăm să mai facem transferuri până se termină campionatul”, a declarat Nicolescu, pentru Fanatik.

Citește și

Cum driblează bulgarii radarul: dispozitive care costă de la 10 lei