O româncă face senzație la dublu mixt la Wimbledon

Raluca Olaru face senzație la Wimbledon. S-a calificat în turul al patrulea în proba de dublu mixt, alături de Franko Skugor. La mai puțin de 24 de ore de la victoria din runda cu numărul 2, românca și croatul au trecut de perechea favorită 6 la turneul londonez, Alicja Rosolska (Polonia) / Nikola Mektic (Croația). Partida a început bine pentru adversarii Ralucăi, care au luat primul game. Dar apoi a urmat vârtejul. 6 game-uri câștigate de Olaru și Skugor, întrerupte de doar o răbufnire a oponenților. După mai puțin de 40 de minute, scorul era 6-2.
Aproape la fel au stat lucrurile și în setul secund. Rosolska și Mektic au deschis balul, dar Raluca și Franko au rupt scena cu prestația lor. După 25 de minute, cei doi s-au pus în situația de a închide meciul și de a se califica mai departe. Nu au ratat această șansă și au replicat scorul din primul set: 6-2.
În sferturi, Olaru și Skugor vor înfrunta câștigătorii partidei Peers / Zhang – Lindstedt / Ostapenko.