Curtat de FCSB, Dinamo și Rapid, Juri Cisotti (31 de ani), mijlocașul celor de la Oțelul, ar fi ales dintre cele 3 echipe bucureștene care îl doresc.
Juri Cisotti intră în ultimele 6 luni de contract cu formația gălățeană și poate semna cu orice alt club începând cu data de 1 ianuarie. Totuși, pentru a pleca de la Galați încă din această iarnă este nevoie de acceptul moldovenilor.
Juri Cisotti ar vrea să vină la FCSB
Mijlocașul italian ar fi ales să facă pasul la FCSB, în detrimentul unei mutări la Dinamo sau Rapid, conform golazo.ro.
La FCSB, Juri Cisotti este dorit cu insistență de Mihai Stoica, președintele Consiliului Administrativ, care a declarat că l-ar aduce pe italian la echipă în orice moment.
Mutarea depinde acum de Gigi Becali, care nu era convins de calitățile jucătorului. De asemenea, prețul de transfer vehiculat, 100.00 de euro, nu era unul pe placul gălățenilor.
Ce se spune despre el
„L-am remarcat pe Cisotti, genul de jucător care dacă ar fi liber, l-ai semna în secunda 1. Tot timpul mi-a plăcut. Dar termină contractul în vară, deci nu se pune problema acum. Nu l-am văzut niciodată jucând prost, chiar şi acum cu noi”, a declarat Mihai Stoica, la Prima Sport.
Oficialul i-a sugerat lui Gigi Becali să îl urmărească pe Ciostti, iar patronul campioanei a reacționat: „Am înțeles că devine liber. Le dau (gălățenilor) 100.000 de euro și gata, dar stai să-l văd (pe jucător) înainte”.
Ce spune Dinamo, cât îi oferă
Andrei Nicolescu, administratorul special al dinamoviștilor, a confirmat că echipa sa îl dorește pe Cisotti, iar el a vorbit direct cu Dorinel Munteanu. A lansat și suma de 100.000 de euro ca preț maxim pentru a-l lua de acum pe italian, așteptând un răspuns din partea acestuia. A rămas ca situația să se lămurească în primele zile din ianuarie 2025.
Italianul se află în angrenajul gălățenilor din vara lui 2021, moment în care s-a transferat de la Sliema Wanderers, trupă din Malta. A pus umărul la promovările consecutive din Liga a 3-a în Liga a 2-a și apoi în elita fotbalului românesc.
CV modest până în România
A ajuns cu Oțelul în finala Cupei României din sezonul trecut, cea pierdută în fața revelației Corvinul, la loviturile de departajare. În acest sezon, din postura de căpitan, a punctat de două ori, reușind și două pase decisive.
De-a lungul carierei, a mai evoluat pentru Tristina, Chievo, Latina, Spezia, echipa secundă a celor de la Rijeka, Vicenza, Casertana, Mosta și Sliema Wanderers. A strâns 97 partide în tricoul Oțelului și 19 goluri.
Citește și
Guvernul a luat decizia, una dură pentru seniori: pensiile NU vor crește de la 1 ianuarie 2025