Ilie Bolojan a spus cât poate rezista coaliția la guvernare: „Trebuie”

Premierul IIie Bolojan a explicat opinia sa vizavi de cât poate rezista la putere noua coalție de la guvernare.

Președinte interimar al PNL totodată, Bolojan a declarat joi seară la Antena 3 că până acum lucrurile au funcţionat bine în şi speră ca acest lucru să continue. El a admis totuși că există diferenţe de opinie între reprezentanţii acestor formaţiuni.

Nu este liniște deloc!

Întrebat dacă va funcţiona această coaliţie, în condiţiile în care au apărut deja unele atacuri între miniștri, Ilie Bolojan a recunoscut că este greu pentru unii oameni politici să schimbe lucrurile după ce atâta timp au avut o anumită retorică.

„Între partide trebuie să existe o formă de respect. Nu ne putem aştepta ca românii să recâştige încrederea în noi dacă noi nu vom respecta unii pe alţii.

Apel la „unitate” al premierului

Am încredere că partidele înţeleg responsabilitatea pe care o au şi situaţia dificilă prin care trece ţara. Nu există alte soluţii, trebuie să punem aceste măsuri în practică”, a declarat Ilie Bolojan joi seară, la Antena 3.

„Nu am ce să reproşez până în acest moment. Nu e uşor să ai o asemenea coaliţie şi să pui de acord oameni cu opinii diferite”, a mai spus șeful Executivului.

Citește și

CCR i-a dat înapoi lui Traian Băsescu beneficiile de fost președinte