Halep e în finală la Wimbledon!

Înaintea duelului din semifinalele de la Wimbledon, statistica era de partea Elinei Svitolina, care avea 4 victorii în întâlnirile cu Simona Halep, față de cele 3 ale româncei. Dar statistica nu a contat deloc în partida de pe terenul central de la All England Cup. Spectatorii au știut din primul game că va fi spectacol. După 5 egalități și aproape 10 minute, Simona a fost prima în avantaj. Scenariul s-a respectat și în următorul game. Tot 5 egalități, tot 10 minute și, din fericire pentru noi, aceeași câștigătoare, de data asta pe serviciul adversarei. Dar Svitolina a replicat imediat și a făcut re-break la zero. Caruselul break-urilor nu s-a mai putut opri și Simona s-a dus la 3-1. A fost momentul care a pus-o pe Simona în poziția de a accelera pentru a lua primul set. În doar 6 minute, fostul lider mondial a câștigat 2 game-uri și apoi a servit pentru primul set. Nu a fost însă deloc ușor. Svitolina a chinuit-o pe Simona, apărându-se excelent. Un forehand spectaculos, venit după 6 egalități, a făcut ca Halep să câștige setul cu 6-1! Statistica a confirmat superioritatea fostului lider mondial: 16-8 lovituri direct câștigătoare, 8-12 erori neforțate și 64% mingi câștigate pe primul serviciu. Și primul pas spre finală era făcut.
Svitolina s-a scuturat, a părut că a uitat de eșecul drastic din primul set și și-a făcut serviciul destul de ușor. S-a jucat pe modul Viteză. 9 minute, 4 game-uri, dintre care 3 câștigate la zero. Game-ul 7 a fost teribil de important. Svitolina a servit, dar Simona s-a impus cu 40-15, realizând break-ul. Iar avantajul s-a păstrat. După 69 de minute, s-a ajuns la 5-3 pentru Halep. A servit Svitolina, dar Halep s-a impus la 30. Simona s-a calificat astfel în prima finală de la Wimbledon. Acum așteaptă să vadă cine îi va fi adversară. Serena Williams și Barbora Strycova se vor duela pentru al doilea loc în marea finală de sâmbătă.