Halep, calificare spectaculoasă în semifinale!

Ce meci nebun a avut Simona Halep în sferturile de finală de la Wimbledon! A avut-o drept adversară pe Shuai Zhang, în fața căreia avea, înaintea partidei, un palmares negativ: 1-2. Iar chinezoaica a ținut morțiș să-i arate Simonei că se leagă de orice meci pentru a-i face viața amară. Zhang a servit prima și a luat game-ul de debut. Apoi a făcut break-ul, spre uimirea celor din tribune. Mai mult, s-a dus la 3-0, cu un game câștigat la zero. Simona a profitat de mica pauză și și-a mai revenit. A făcut 3-1, dar adevăratul comeback a început la 1-4. Trei game-uri la rând luate de fostul lider mondial au repus egalitatea pe tabelă. Și așa a rămas până la tie-break. Mai cerebrală, Simona s-a impus cu 7-4, primul set durând 58 de minute. Zhang a avut mai multe lovituri direct câștigătoare (18-10), dar și mai multe greșeli neforțate (23-12). Iar Simona a alergat puțin mai mult pentru fiecare punct câștigat (19.48 metri, față de 19.32 parcurși de Zhang).
Simona a încercat să se distanțeze repede în setul doi. A câștigat primul game și a pus-o sub presiune pe chinezoaică, pe serviciul acesteia. Zhang a ripostat și a făcut 1-1. Și acolo s-a terminat totul pentru chinezoaică. Simona a oferit o lecție de tenis, a luat 5 game-uri la rând și s-a oprit la 7-6, 6-1 și o calificare senzațională în semifinalele de la Wimbledon. Acolo va întâlni învingătoarea duelului Elina Svitolina – Karolina Muchova.