Emoții risipite pe jumătate. Urmează calificarea în finala Cupei?

Dinamo a ajuns la meciul cu Hermannstadt după 3 succese la rând și cu gândul că poate scăpa de locurile care duc direct în Liga 2 cu un succes în fața sibienilor. Uhrin junior a fost norocos, nu a trebuit să facă modificări în primul 11, așa că a folosit aceeași formulă și același sistem ca la partida de la Iași. Înaintea partidei a fost ținut și un minut de reculegere în memoria lui Patrick Ekeng, decedat în urmă cu 5 ani. Paul Anton a avut lacrimi în ochi la acest moment trist.

Sibienii le-au dat emoții roș-albilor după 30 de secunde, când Aralica a pătruns pe dreapta, a scăpat de Albentosa, dar a tras slab, pe lângă. Abia în minutul 17 au avut dinamoviștii prima ocazie, la șutul lui Gol, care n-a nimerit însă ținta. Dinamoviștii au cerut gol la lovitura de cap a lui Bejan, din minutul 23, respinsă de Viera. Arbitrul n-a fost de acord. După doar 10 secunde, Filip a tras și el spre 1-0, dar x s-a opus. Atacurile la poarta oaspeților s-au întețit. Sorescu a tras însă peste.

Echilibrul oricum fragil părea că s-a rupt în minutul 31. Mihaiu i-a luat fața lui Stoica, a pătruns în careu, a fost faultat de fundașul sibian și centralul Rusandu a dat penalty. Mai mult, l-a trimis la vestiare pe jucătorul lui Hermannstadt. Paul Anton a bătut perfect lovitura de la 11 metri și a deschis scorul.

Oaspeții au avut prima șansă de gol și în partea a doua. Addae a deviat cu capul o minge venită de pe dreapta, dar n-a nimerit spațiul porții lui Eșanu. Dincolo, Figueiredo a respins incredibil, din 3 metri, balonul trimis de Bejan. Intrat pe teren în locul lui Nemec, Blejdea a vrut să dea gol de la 25 de metri. Șutul său a fost însă respins de Figueiredo. Portarul sibian a deturnat și mingea trimisă de Sorescu dintr-o lovitură liberă din afara careului.

În prelungiri, Dinamo a mai beneficiat de un penalty. Belu l-a faultat clar pe Fabbrini în careu. Tot Anton și-a asumat răspunderea executării loviturii de la 11 metri. A făcut-o la fel de bine ca prima dată și a stabilit scorul final, 2-0.

După a patra victorie la rând în campionat, Dinamo a scăpat de emoțiile retrogradării directe. Este pe locul 5 în play-out, cu 27 puncte, cu 7 mai multe decât adversara de azi, care e penultima. Pentru băieții lui Uhrin urmează o săptămână teribilă. Marți se joacă returul semifinalei de Cupă, cu Astra, după 0-1 în tur. Duminica viitoare, Dinamo va juca la Pitești, cu FC Argeș, în penultimul meci din play-out.

DINAMO – HERMANNSTADT 2-0

DINAMO: Eșanu – Bejan, Puljic, Albentosa – Sorescu, Gol, Achim, Anton, St. Filip – Mihaiu (58 Fabbrini), Nemec (68 Blejdea, 90+1 Morsay).

HERMANNSTADT: Figueiredo – Scarlatache (84 Alhassan), Viera, I. Stoica, Opruț – Vodă (28 Belu), Addae (64 Mayoral), Santos, P. Petrescu – Aosman (46 Mățel) – Aralica (46 Yazalde).

Victor Ponta, atacă formaţiunea lui Dacian Cioloş: ”Este un cal troian. O ducem mai rău ca pe vremea lui Băsescu”