Dinamo vrea să închidă mercato cu o lovitură! Totul se învârte în jurul banilor

Negocierile pentru transferul lui Matei Ilie la Dinamo încă se poartă în culise, după ce Neluțu Varga a acceptat să cedeze din pretențiile financiare pentru stoperul de 22 de ani.

Chiar dacă, susține GSP, „feroviarii” cer acum 700.000 de euro, plus procente dintr-un eventual transfer viitor, sumă cu 300.000 de euro mai mică decât punctul de plecare în negocieri de acum două zile, Andrei Nicolescu spune că prețul este mare în continuare.

Dinamo: „Noi putem plăti cam 450.000 de euro”

Președintele lui Dinamo, Andrei Nicolescu, a declarat în această seară că suma cerută de CFR Cluj pentru Matei Ilie este în continuare una prea mare pentru „câini”.

„Au existat discuţii, dar suntem departe – preţul este prea mare, raportat la ce îşi propune Dinamo acum şi ce îşi propune CFR. Under-ul nu mai reprezenta o provocare pentru noi şi sper să nu mai reprezinte nici în viitor.

Provocarea noastră sunt jucătorii români tineri cu potenţial foarte mare. Cei care au confirmat deja în România au preţuri pe care Dinamo nu le poate accesa acum. Cam 450.000 de euro este plafonul maxim la care ne-am încadrat pentru fiecare jucător.

În ceea ce priveşte aducerea altor jucători la Dinamo, până mâine seară (n.red luni), prin transfer, cred că este foarte complicat. Este o perioadă dificilă, şi având în vedere jucătorii cu care am încercat să închidem lotul, ce am reuşit – am reuşit, ce nu am reuşit – nu am reuşit”, a declarat Nicolescu, conform primasport.ro.

Calcă pe urmele tatălui?

Dacă semnează cu Dinamo, Matei ar urma pașii tatălui său, Costel Ilie, care a devenit campion cu Dinamo în 2002 și ulterior a lucrat ca scouter pentru clubul din Ștefan cel Mare.

Tatonările dintre Dinamo și CFR Cluj în privința transferului lui Matei Ilie au debutat încă de la începutul verii, cu suma de transfer scăzând progresiv. Cea transmisă astăzi, 700.000 de euro + procente, este minimul absolut pentru care ar fi trupa alb-vișinie dispusă să-l cedeze.

Suma s-a micșorat progresiv din cauza prestațiilor în scădere ale fotbalistului, evidențiate de dezastrul din Suedia, 2-7 cu Hacken, dar și ca urmare a surprinzătorului transfer al lui Kurt Zouma în Gruia, francezul fiind așteptat să devină titular incontestabil în echipa alb-vișinie.

În ultimele ore din perioada de transferuri, „câinii” prioritizează aducerea unui fundaș central. Nikita Stoinov și Kennedy Boateng sunt titulari incontestabili, iar problemele apar atunci când vine vorba de rezerve.

Citește și

Sindicaliștii din Educație cer demisia ministrului Daniel David. Acuzații dure + Haos în prima zi de școală