Diana Șoșoacă vrea marș al minerilor în Capitală, după cel de la Lupeni: ”Dacă sunteți uniți, rechinii mor!”. Reacția PSD

Diana Șoșoacă ar vrea ca minerii din Valea Jiului să mărșăluiască pe străzile din București! La această oră are loc un marș de proporții în zonă, peste o mie de manifestanți fiind în stradă, la Lupeni!

Tineri, bătrâni, pensionari, femei și copii li s-au alăturat ortacilor în protestul lor. Primarul orașului Lupeni, Lucian Resmeriță, și senatorul PSD Cristian Resmeriță sunt și ei în grupul de manifestanți.

”Minerii din subteran vă așteaptă mâine, domnule prim-ministru, să vorbiți cu ei!”, a spus unul dintre mineri, lângă o coroană funerară.

Coloana de protestatari se merge din Lupeni la Bărbăteni și apoi se va întoarce în Lupeni, la mină.

Senatoarea Diana Șoșoacă a participat la protestul de la Mina Lupeni, unde aproximativ 80 de mineri s-au blocat în subteran în formă de protest față de întârzierile salariale. Avocata a lansat un apel minerilor să vină în București și să protesteze pașnic în fața instituțiilor de conducere ale statului.

”De ce să nu luăm noi o aprobare şi să veniţi să protestaţi la Bucureşti? Aici, ei nu vor veni. Nu au curaj, le este frică. Ei sunt cu şoferi, cu elicoptere. Suntem o mână de parlamentari care vă susţinem. Nu cedaţi! Să se dea drumul la toate minele din ţară, pentru că există soluţii economice. Ăştia de la putere sunt nişte asasini economici! Dacă suntem uniţi, rechinii mor. Există soluţii, credeţi-mă!”, a spus Şoşoacă.

Diana Șoșoacă a coborât în mijlocul minerilor şi şi-a continuat discursul anti-pandemie.

”Jos masca! Nu mai există pandemie! Parlamentul Cehiei a anulat starea de alertă. O să vă spună că din cauza pandemiei nu pot lua măsuri. Care pandemie? Pandemia nu există!”, a strigat Diana Şoşoacă, la microfon.

Minerii din Lupeni i-au spus senatoarei Diana Șoșoacă că nu și-au primit bonurile de masă de 11 luni, că nu își văd copiii cu săptămânile, că au soții gravide despre care nu știu cum se descurcă, că nu au vitamine, nu au echipamente de protecție, muncesc și sâmbetele și duminicile la 250 de metri sub pământ, au salarii de 1.700 de lei, se îmbolnăvesc grav în mine și în general sunt bătaia de joc a tuturor șefilor politici.
Diana Șoșoacă a vrut să coboare în subteran dar nu a primit aprobare de la conducerea minelor. În schimb, câțiva mineri din subteran au urcat la suprafață și s-au întâlnit cu senatoarea.

Minerii și senatoarea l-au numit ”Cuțu-Cuțu” pe premierul Florin Cîțu. ”De aici, din Valea Jiului începe eliberarea. Marea Eliberare! Nu doar Guvernul trebuie să cadă, mai e un președinte și un abuzator suprem, Raed Arafat, dușmanul tuturor românilor. Mergeți să protestați în fața lui Cuțu-Cuțu”, a reacționat avocata.

”Șoșoacā face ceea ce trebuia sā facā PSD! Adicā ia poziție publicā, se implicā, urlā la guvern! Șoșoacā face de o mie de ori mai mult decât Ciolacu, Dâncu, Grindeanu și toți academistii securistoizi din PSD! Șoșoacā face opoziție, intr-o perioadā in care nu mai face nimeni! Trecutul ei rezist începe ușor sā se ștergā, sā devinā o voce! Așa cā, nu o mai înjurați! Luptā și ea împotriva reziștilor și din pācate e singurā in lupta asta!”, a declarat Codrin Ștefănescu, fostul secretar general al PSD.

Iar Vasile Dîncu, președintele Consiliului Național PSD, afirmă că senatoarea independentă Diana Șoșoacă crește ca ”Făt Frumos” în încrederea populației.

”Dragi prieteni care mai trageți cu ochii la sondaje, o prajitură de weekend vreau să vă ofer. Nu cred că ati văzut vreodată un politician atât de promovat de televiziuni ca și senatoarea Diana Ivanovici Șoșoacă. Și nici așa o creștere de Făt Frumos în notorietate și încredere. Chiar mă mir cum de nu au observat și promovat personajul vreun sociolog național.

Vă dau o comparație cu Premierul României, ca să nu fac vreo impietate comparând cu măririle politicii noastre. La încredere ”foarte multă” bate pe toată lumea. Ce ziceți, cine o va folosi în scurt timp pentru creșterea mușchilor unui partid mai micuț, dar drăguț?”, a scris Vasile Dîncu pe Facebook.

Citește și

Viorica Dăncilă, fără milă: ”Conducerea PSD e foarte slabă!”. Comparație cu Liviu Dragnea