Avem parte în acest început de week-end de un adevărat conflict diplomatic între România și Ungaria. Aceasta după ce ministrul de Externe maghiar, Peter Szijjarto, a scris pe Facebook despre Klaus Iohannis că este un ”politician anti-ungur”, întrucât ar implica țara vecină și guvernul său în campania electorală românească.
Reacția lui Szijjarto a venit ca urmare a unei sesizări a șefului statului român adresate Curții Constituționale despre deschiderea unui punct de trecere a frontierei. A venit și o reacție din partea românilor. Nu Iohannis, ci Bogdan Aurescu, ministrul de Externe al țării. Politicianul și-a taxat omologul maghiar, considerând că limbajul său la adresa prezidentului român este ”inacceptanil și lipsit de respect”.
”Ministerul Afacerilor Externe respinge ca inacceptabil și lipsit de respect limbajul demnitarului ungar cu privire la șeful statului român. Decizia Președintelui României de a transmite, conform competențelor sale, Curții Constituționale o sesizare de neconstituționalitate asupra Legii pentru deschiderea de către Guvernul României a tratativelor diplomatice pentru încheierea unui acord cu Ungaria privind deschiderea punctului internațional de trecere a frontierei Beba Veche (România) – Kubekhaza (Ungaria) nu vizează oportunitatea deschiderii acestui punct de trecere a frontierei comune și nu este în niciun fel îndreptată împotriva Ungariei sau a minorității maghiare din România. Această decizie este, de fapt, fundamentată pe necesitatea respectării dispozițiilor constituționale referitoare la separarea puterilor în stat, deoarece, potrivit legislației române, inițiativa declanșării negocierilor pentru încheierea unui acord internațional aparține exclusiv puterii executive, neputând fi decisă printr-o lege.
Așa cum a reiterat în repetate rânduri, partea română își menține interesul sincer de construire a unei relații autentice de bună vecinătate și de cooperare în beneficiul reciproc al cetățenilor noștri, indiferent de etnie. De altfel, în punctul de vedere din luna mai 2020 al Guvernului României cu privire la această propunere legislativă se menționează explicit intenția la nivel executiv de a fi întreprinse demersurile uzuale, conform normelor aplicabile și practicii curente, în vederea consultării autorităților competente cu privire la inițiativa încheierii unui Acord cu partea ungară în vederea deschiderii punctului internațional de trecere a frontierei Beba Veche-Kubekhaza.
În concluzie, în lumina celor de mai sus, scoaterea din context a intențiilor reale ale părții române denotă inclusiv lipsa manifestă a informării și documentării adecvate a părții ungare cu privire la motivația sesizării de neconstituționalitate, disponibilă public”, se arată într-o reacție de ultimă oră a Guvernului României.
Citește și
Face parte din programul socios DDB, dar le bate obrazul dinamoviștilor: ”Nu suntem fraieri!”
