Bagă fitile, nu ia Dinamo în calcul: ”Ar fi nereușită gravă”

Dinamo este ultima calificată în careul de ași al Cupei României, alături de U Craiova, Astra și Viitorul Pandurii Târgu Jiu. ”Câinii” s-au calificat din nou în semifinalele competiției, iar de data aceasta vizează să câștige trofeul, după o pauză de 9 ani.

Totuși, același lucru îl doresc și oltenii, și giurgiuvenii. Sorin Cârțu, președintele clubului din Bănie, a vorbit despre obiectivul oltenilor de a cuceri Cupa României în acest sezon.

Oltenii vor să profite de situația delicată de la Dinamo, atât cea financiară, cât și cea sportivă din campionat, și nu concep să nu câștige Cupa României. Sorin Cârțu a explicat că ratarea acestui trofeu ar fi un eșec inadmisibil.

”Este un obiectiv important. A fost un obiectiv de când a început stagiunea. Noi ne-am propus și câștigarea campionatului, și câștigarea Cupei României. În situația actuală, mie mi s-ar părea o nereușită gravă dacă nu am câștiga Cupa. Mi se pare că e o șansă fantastică și trebuie să o exploatăm. Nu știu ce va fi, vedem cum sunt tragerile la sorți”, a spus Sorin Cârțu.

Universitatea Craiova s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins-o la limită pe Chindia Târgoviște, scor 1-0, la Buzău. Unicul gol al partidei a fost marcat de către George Cîmpanu, atacantul în vârstă de 20 de ani al oltenilor.

Dinamo a trecut de Dunărea Călărași, echipă din Liga 2, scor 3-1, datorită dublei marcate de către Paul Anton, în minutele 32, respectiv 44, și a reușitei lui Florin Bejan, din minutul 62. Gazdele au redus din diferență în minutul 67, prin Marius Fotescu.

În semifinale, meciurile se vor disputa în dublă manșă, în perioada 2-4 aprilie.

Cadoul unui pensionar pentru Raluca Turcan: ”Asta că m-ați ascultat”