Probleme la un alt spital din București. 72 de cadre izolate, secție închisă

Situație dificilă la Spitalul Sfântul Ioan din București. Secția de Nefrologie a fost închisă în această dimineață, după ce o pacientă a fost depistată cu Covid-19. Nu mai puțin de 72 de cadre medicale ale acestei secții sunt acum izolate la domiciliu.

„În cursul zilei de 31 martie 2020, reprezentanții Spitalului Clinic de Urgență Sf. Ioan au primit confirmarea testului pozitiv la Covid-19 pentru o pacientă cu vârsta de 62 de ani care realiza procedurile de dializă în secția de nefrologie și dializă a unității sanitare. Pacienta este asimptomatică și a fost transferată la Spitalul „Carol Davila”, conform procedurilor. În secția respectiva mai realiza proceduri de dializă un alt pacient care a fost, de asemenea transferat. Acest pacient nu este infectat cu Covid-19”, a scris Grupul de Comunicare Strategică.

Săptămâna trecută, mai multe cadre medicale de la Spitalul de Urgență Sfântul Ioan au depus plângeri împotriva conducerii, iar Procurorii de la Parchetul Judecătoriei Sectorului 4 din Capitală au anunțat deschiderea unui dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor și abuz în serviciu.

Citește și:

Victime colaterale în ”era coronavirus”: doi fotbaliști români de națională dați afară de la echipa lor din Ungaria!